Filamenty

Co to je filament?

Je to materiál, který používáme na tisk produktu. Je několik druhů. Převážně se jedná o různé druhy plastu, ale jsou i jiné možnosti například sklo.

Jaké druhy máte?

 

Dostupné

PLA

Momentálně nejpoužívanější materiál pro 3D tisk. Výtisky z PLA jsou velmi tvrdé ale za to křehké. Je to perfektní volba pro tisk větších objektů. Více informací zde.

PET-G

PET-G je vhodné pro mechanické části. Má vetší tepelnou odolnost. PET-G je velmi houževnatý, více méně je hodně podobný, jako PLA jen má větší tepelnou odolnost a je pružný, takže se místo prasknutí může jen prohnout. Více informací zde.

ASA

ASA má stejné vlastnosti jako ABS jen má ještě větší tepelnou odolnost než ABS. Dá se tedy říct že jsou tyto tři druhy velmi podobné a jejich hlavní rozdíl je v teplotní odolnosti (ASA>ABS>PLA). Více informací zde.

 

Plánujeme

ABS

ABS má stejné vlastnosti jako PLA jen má větší tepelnou odolnost. Ještě navíc obsahuje syntetický kaučuk, díky kterému má větší odolnost proti nárazu a opotřebení. Asi hlavní výhodou ABS (má i ASA) je možnost zahladit vrstvy pomocí acetonu. To znamená, že výtisky jsou krásně zarovnané. A také pomocí acetonu se dají výtisky spojovat.

FLEX

FLEX jak název napovídá tento materiál je velmi flexibilní. Tento materiál se hodí například na kryt na telefon, ale nebo i na kolo pro autíčko na dálkové ovládání. Velmi dobrá odolnosti proti otěru. FLEX zůstává pružný i při nízkých teplotách.

SKLO

SKLO má výbornou průhlednost a vysoký lesk. Také se dá vyhladit a díky tomu nejsou vidět vrstvy. Nevýhodu je že SKLO je křehké.

 

Dodavatel

Naše Filamenty (Struny na 3D tisk), ze kterých tiskneme naše designové doplňky (vázy, květináče atd..) odebíráme od HAVLISFILAMENTS. Tiskové struny jsou velice kvalitní a za skvělou cenu. My jsme se pro HAVLISFILAMENTS rozhodli hlavně kvůli vysoké kvalitě materiálu.

gang

PET-G

  Chemický název - kopolyester Použití - FDM 3D tisk PETG je jedním z nejčastěji použív...

PLA

  Chemický název - Kyselina Polymléčná Použití - FDM 3D tisk PLA je nejčastěji požívaný fila...

ASA

  Chemický název - Akrylonitril-styren-akrylát Použití - FDM 3D tisk ASA je široce...